candle

מכתבי חברים

מכתב מאת כרמל

מכתב מאת מעדיאל

מכתב מאת קובי דלמינגו

מכתב מאת זהבה ברך -1-

מכתב מאת זהבה ברך -2-

מכתב מאת עידן ברשד

מכתב מאת גיא בר און

מכתב מאת דליה יוחנן

מכתב מאת איתי ב.

מכתב מאת אלישע גוטשטיין

מכתב מאת אליאב פולק

מכתב מאת נמרוד בן סניור

מכתב מאת עומרי מרגלית

מכתב מאת מיכאל פרידמן

מכתב מאת מיכאל פרידמן

מכתב מאת אוהביה הלמן

מכתב מאוהביה הלמן אחרי אזכרה שנה לעוז (6 אוגוסט 2007 י"ט באב תשס"ז)

חיים ואלישבע היקרים, מאוד מאוד התרגשתי מארועי הימים האחרונים לזכר עוז הי"ד ורציתי להביע תודה ולחזק אתכם…היה מאוד מרגש בערב לזכרו של עוז ברעות בבית הכנסת וכל מאות האנשים שהגיעו לכבד ולהתייחד עם זכרו של עוז רק מוכיחים לנו ולכם עד כמה היה אדם ונשמה מדהימה ומיוחדת במינה. אני בעיקר התרגשתי מדבריו של הרב שיינוולד ממודיעין שדבריו חיזקו מאוד וגם לך חיים תודה על המילים המעודדות והאמיצות גם למחרת בהר הרצל…

כך הנה עברה לה שנה קשה עבור כולנו ולכל מי שהכיר את עוז אציל הנפש היקר באדם, ובוודאי שעבורכם. שנה שכמו שאתה חיים אמרת "אני לא יודע איך לקום בבוקר ולשרוד את היום הבא" גם לי קשה להאמין שעברה לה שנה כל כך מהר, וכמו היה זה אתמול שאני מדבר וצוחק עם עוז או דן בפלוגה בקו בריחן ומכבים, או בצמ"פ בעליקה ולראות את עוז מפקד על 3ב' במלחמה. זה נראה לי כאילו זה היה אתמול ועוז אמר "כאן 3ב' סוגר תנועה" ומחר נתעורר ושוב יהיה אתנו עוז בפניו התמימות שכולן צחוק ותמימות ולב זהב וטוב אינסופי..

אבל היא עברה. עברה לה שנה. שנה קשה מאוד עבורכם ועבורנו.. בשנה זו עשיתם כל שביכולתכם לזכור ולכבד את עוז והפצע השותת דם והכאב הנורא לא הרפה מכם ולא מאף אחד מאתנו.. הנה עברו 3 ימים ואף שבעה וגם שלושים ושנה שלימה שבה לא הפסקנו לזכור בכל יום ולבכות דמעות מלוחות שנושרות על הפצע הנורא שטרם הגליד. אבל כעת עברה לה השנה וכפי שאמרו כבר לפני אלפי שנים חכמינו "שלושה ימים לבכי ושלושים למספד ולאחר 12 חודש גזירה (משמים) על המת שישתכח מן הלב" (מועד קטן). את עוז בוודאי לעולם לא נשכח ולא את מעשי גבורתו וטוב ליבו הגדול, אבל כעת לאחר שנה אנו יכולים עכשיו כבר לנסות ולהתחיל לסגור את הפצע, שבכל בוקר נפתח, ואת דמעות הצער לשמור עמוק בלב בשביל שגם אנחנו נוכל לחיות. גם אתם.

חיים ואלישבע היקרים לאחר שנה אנו יכולים לזכור את עוז אך עכשיו מתוך שלווה והבנה שטוב לו שם למעלה. ועכשיו אנו צריכים לשנות גישה כי אני בטוח שעוז בוודאי רוצה שהזיכרון יהיה אוהב ושלו מתוך השלמה שהדברים כבר קרו ואת הגלגל לא ניתן להחזיר אחורה, ולא זיכרון שמקורו בזעם וכאב וחיטוט מיותר וכואב בפצעים.

את כל הצער הזעם והכאב כבר הוצאנו ועכשיו לא נותר לנו אלא לשאת את פנינו לשנה חדשה של רק זיכרון ואהבה לעוז היקר והמדהים. לשאת את מורשתו כדגל לגבורת האדם ולימוד מסירות והקרבה מהי. אומץ לב וחברות, אהבה והקרבה. והבנת ערך הרעות והיושרה לפי מעשיו של עוז ואילו היו תכונותיו היפות וכך נשא אותו בלבבינו. וגם אתם תוכלו להתעורר מחר בבוקר – לא כואבים ועצובים אלא משלימים ושמחים במעשיו הנאצלים. בואו ונתנער ונדע שבמותו צווה לנו את החיים.

אתכם ועם עוז תמיד. אוהביה

מכתב מאת לין יהב

לאלישבע, חיים, שני, יפעת, אורן ויוסי צמח שלום!

אני לא ממש יודעת איך להתחיל את המכתב הזה ואיך לסיים…
קוראים לי לין יהב ואני בת 15 וחצי , אני גרה בישובי גדרות ולומדת בברנר.

לפני פסח הייתי בחזרות ליום הזיכרון ונחשפתי מידיד לשיר עוז של עידן חביב. השיר והמילים החזקות והכול כך מילוליות שבו גרמו לי לבכות על הפעם הראשונה ששמעתי אותו. בדרך כלל אני עצלנית, וכולי דיבורים אבל איך שחזרתי הביתה התחלתי לחפש מידע על עוז צמח , לראות סרטונים תמונות לקרוא לשמוע סיפורים. בחיים לא התעמקתי ככה באדם שלעולם לא הכרתי …אבל לא יכולתי לצאת מזה, אני לא יודעת מה זה שיש בעוז אבל אני לא יכולה לתאר כמה התחברתי אליו , כמה כואב לי שלעולם לא אפגוש את הגיבור שלי , שאפשר לשמוע כמה הוא היה בן אדם מדהים, ובאמת, ולא סתם אומרים כך , באמת באמת היה, משהו בתוכי לא מניח לי וזועק לי לעשות משהו לעוז.. לכתוב לו , להנציח אותו , כל דבר שייקשר אותי אליו.

בטקס הגדול בברנר אני שרה את השיר שלו . ואני ביקשתי להכין מצגת עליו שתוצג מאחוריי בשיר.
אני אשמח אם אוכל לקבל תמונות שלו, כל דבר שתרצו, באמת, אני רוצה שכולם ידעו ויראו מי היה עוז.
רק אם תרצו לשלוח ותרגישו בנוח כמובן…אני לא רוצה להעיק. ואני אשמח לעזור ולהשתתף בכל פעילות הנצחה שיש לשמו.

אני משתתפת בצערכם על האובדן העצום, ואני פשוט אוהבת את עוז! אני מעריצה אותו ! ואני חושבת שהשאיפה שלי היא להיות ילדה מדהימה כמו שהוא היה ילד מדהים, כי זה לא דבר שמובן מאליו מה שעשה ומי שהיה. ומשהו בעיניים שלו בתמונות שאני רואה, מקרין לי שמחה.. וזה כאילו הוא ממש פה רק בגלל המבט הזה שלו שלא מרפה ממני , כאילו הוא מסתכל עליי… היום סיפרתי לחברות שלי עליו ועל ההערצה שלי אליו והן שאלו למה דווקא הוא ? כל הסיפורים עצובים . והאמת שלא ידעתי איך לענות… קצת אכזרי להגיד שסיפורו הכי עצוב לי לא? קצת לא בסדר ? אבל לצערי כרגע זה ככה , ואין לי ממש הסבר לזה.. אני מרגישה חיבור אליו , וקרובה אליו , וחושבת עליו …זה משהו באופי שלו שכובש אותך והחיוך הזה שאומר הכול מתוך התמונה , שקורע לי את הלב.

אני מודה על הכול ועל שקראתם ואני מצטערת עם הטרחתי , או העקתי , ותודה לכם שהבאתם ילד כזה מדהים לעולם ,והוא יישאר איתי לנצח ..ואני לא אשכח אותו , ולמה ? כדי לזכור להגיד לו כמה אני בעצמי מעריצה אותו שאגיע למקום בו הוא נמצא.

מעריכה ומודה , לין יהב

מכתב מאת ליאל בנימין

לעוז היקר

קוראים לי ליאל בנימין, ואני שמעתי את הסיפור גבורה שלך דרך אביך שבא לבית הספר בו אני לומדת. בית ספר "גוונים", ביום ראשון ה27.4.14 וסיפר את הסיפור המדהים שלך.  מאז אני לא מפסיקה לשמוע את השיר שעידן חביב כתב עליך, אני לא מצליחה לעכל את זה שאתה לא כאן. כל פעם אחרי שאני שומעת את השיר וחושבת עליך יש לי דמעות.

לא יצא לי להכיר אותך ואני מרגישה כל כך מחוברת אליך. כואב לי לדעת שבן אדם כל כך מדהים הלך לעולמו.
עד לפני 3 ימים לא ידעתי ולא שמעתי על הסיפור שלך, ועכשיו בשבילי יש משמעות גדולה עוד יותר ושונה יותר ליום הזיכרון. הסיפור שלך יישאר איתי עד יום מותי, כל בן אדם שאני מכירה ישמע את סיפורך.

באת לעולם והספקת לעשות כל כך הרבה, אך לא מספיק. אבא שלך אמר לנו בבית הספר שאהבת את החיים, ואומרים שיש חיים אחרי המוות, ואני מאמינה שאתה חי את החיים בדרך המיוחדת שלך, עם כל השמחה והנתינה שבך. אני שומעת את השיר של עידן חביב ועולה בי המחשבה של הסיפור גבורה שלך, על אותו רגע בו אתה והחברים הנמצאים איתך בטנק חוו באותה שנייה בדיוק, מה עבר לך בראש? כמה פחדת? איך הצלחת להתגבר על הפחד ולעזור? והגעתי למסקנה שבשביל לעזור לאחר ולהיות בן אדם נותן מהלב כמו שהיית ותמיד תהיה, צריך ללמוד לוותר מעצמך, לדעת שלא משנה מה עושים זה לטובה, והתוצאות של אחר כך הם רק הטוב שיצא. אני מאמינה שבאת לעולם, וברגע אחת לימדת את כל מי שמכיר אותך מה זה לתת, מה זה לאהוב.

בזכותך ובזכות משפחתך שלא וויתרה והעבירה את הסיפור שלך בכל דרך אפשרית, למדתי ואני בטוחה שעוד הרבה למדו שלתת מעצמך זה הכול בחיים, לדעת לוות שצריך זה מספיק ומספק אחרים ובעיקר אותך. באת לעולם כדי להיות הבן אדם, המפקד, האח, והבן הכי טוב ומדהים שאפשר לקבל בחיים. באת לעולם כדי לתת מעצמך, כדי להפוך אותנו לגאים בך ובמה שעשית בכל צעד בחייך, לימדת והגשמת את המשמעויות של "חיילים לפני הכול", "לא עוזבים חברים בשטח" "ותהיה בן אדם לפני הכול".
אותי הצלחת לרגש, אליי חדרת ללב.

תודה רבה על כל רגע ושנייה שחיית ותרמת לאוהבייך ולמדינתך.

לעולם לא אשכח אותך, ותמיד אוהב אותך.

אוהבת המון
ליאל בנימין

מכתב מאת גיל ישי ותשובת האלוף בריק

שלום רב!
מצורף מכתב לעוז שנכתב על ידי סג״מ גיל ישי והתייחסות אלוף מיל בריק נציב קבילות חיילים.

מכתב מסג״מ גיל ישי לעוז.
שבע שנים לנפילתך בקרב גבורה במלחמת לבנון השנייה.
היי עוז קוראים לי גיל, אני בת עשרים משרתת כקצינת קישור בפיקוד העורף.
אתה לא מכיר אותי, אבל אני לצערי מכירה אותך ואת משפחתך.
שמעתי את הסיפור שלך בפעם הראשונה ממפקדת שלי בקורס הקצינים ומאז לא יכולתי להתנתק,
הלכתי עם אביך לכמה בסיסי צה״ל שם הוא מספר על גבורתך ולמרות ששמעתי את הסיפור המון פעמים
אין פעם שהוא לא מרגש אותי ושלא זולגת דמעה על לחיי.

משימות יומיומיות מזכירות לי אותך חייל שנושא את שמך או שיר ברדיו- כי כזה היית, תמיד בפרטים הקטנים.
אתה הדוגמא עוז- מודל. המפקד שבשבילו יצאתי לקצונה נתת את הכול תמיד. קודם החיילים רק אחר כך אתה.
זה לא דבר שהוא נורמלי הרי היית ילד בעצמך אבל סוג של הורה לילדייך- חיילייך.

השאלה למה דמותך לא עוזבת אותי עוז,
למה זה קרה? למה החיים לא הוגנים? למה בכל פעם שאשמע את שמך אחשוב עלייך?
למה אתה לא עוד איש אנונימי שחי במדינת ישראל?
כי אתה מי שאתה-גיבור.

זה כל כך קל, גם כמפקד לפעול בריבוע הקטן שלך ליפול לשגרה לשכוח שאנו אמונים על חיים, לא עשית את זה.
היה טמון בך ערך מילדות שלא נתן לך עוז לעזוב, לוותר, להרפות כשזה נוגע לחיילייך. ובגלל זה עוז אני מכירה אותך
ואת משפחתך ובמיוחד את אביך חיים שדרך עיניו אני יכולה להבין מה קיבלת בבית שלא נתן לך לעזוב.
אתה מודל לחיקוי כמפקד עוז אתה גיבור.

חשוב לי שתדע עוז- זיכרונך לא יגווע לעולם כי גיבורים כמוך עוז הם איתנו לנצח ומחנכים ללכת בדרכם
גם אחרי שהדרך שלהם נקטעת. אני רוצה רק לסיים ולומר לך תודה, על מי שהיית למשפחתך לאוהבייך עוז,
על גבורתך על שלימדת אותי על אף שלא הכרת אותי, תודה עוז נוח על משכבך בשלום.

התייחסותו של אלוף מיל בריק;
מילים מאוד מרגשות חצובות בסלע, אין ספק שהודות לבנים כמו עוז נצחנו את מלחמות ישראל ואנחנו חיים במולדתנו,
בנכם עוז ז״ל מיצג את ארץ ישראל היפה, הוא דוגמה ומופת  לנחישות ואומץ לב, אני מדבר הרבה מאוד עם מפקדים
וחיילים על מהות הפיקוד והמנהיגות, על ערך הרעות האמון והערבות ההדדית בין החיילים למפקדיהם ובין החיילים
לבין עצמם, לפי היכרותי את סיפורו של עוז, הרי שעוז קורץ מחומר של מפקדים אמיתיים, שהוא מודל לחיקוי בכול אותם
דברים שהזכרתי בדברי. אין פלא בדבר התפוח לא נפל רחוק מהעץ.
                                                                           
                                                                            בהערכה רבה מאוד בריק