candle

קרב הגבורה

הרכב "צוות עוז"

מפקד הצוות-סמ"ר עוז צמח ז"ל

(20) מרעות (לבקשת הוריו לא הועלה בדרגה לאחר נפילתו)

טען קשר- סמ"ר הרן לב ז"ל

(20) מקיבוץ מעיין ברוך

תותחן - סמל ינון ניסן ז"ל

(19) ממעלה אדומים

נהג - סמ"ר דן ברוייר ז"ל

(19) ממושב בית הילל (סיים קורס מפקדי טנקים)

צוות 3ב' מפלוגת גולן היה צוות טנק מרכבה סימן 3 משופר, ששירת בפלוגת גולן במסגרת שרות חובה בצה"ל.
הצוות השתתף במלחמה באזור בינת ג'בל בלבנון במסגרת אוגדה 91.

מהלך הקרב

משימת הגדוד הייתה לחבור ולחפות על הכוחות שהונחתו במסוקים במוצאי שבת 12 אוגוסט 2006 בעורף האויב באזור 'שקיף א-נימל'. הגדוד שהיה מאורגן בהגנה ב'מגנן' בפאתים הצפוניים של בינת ג'בל, החל בתנועה באור יום, תוך שהוא נע חשוף ולא מוגן, בציר הררי קשה לתנועה שנשלט ע"י האויב באש ובתצפית מ'שמורות טבע' מכיוון הכפר קונין. התנועה הייתה ללא אבטחת אגפים , ללא חיפוי ארטילרי ואווירי וללא מיסוך עשן.  פלוגת אלון הובילה, אחריה נע המג"ד. את הכוח סגרה פלוגת גולן. פלוגת אלון החלה לצלוח את הציר הקשה והנשלט ע"י האויב שהחל לזנב בכוחות מאחור שלא יכלו להגיב למכת האש ולמזלם הצליחו לנתק מגע תוך היחלצות לפנים. פלוגת גולן המשיכה בתנועה תוך התעלמות מהסיטואציה אליה נקלע הגדוד ופלוגת אלון.

במהלך תנועת הכוח ירה האויב טילים בהיקף עצום לעבר הפלוגה. המ"פ שהופתע מעצמת אש האויב נתן פקודת 'היחלצות לפנים'. תוך כדי ביצוע הפקודה התקבל דיווח שטנק 3א נפגע ומפקד הצוות נפצע ולא מתפקד. המ"פ נתן פקודה היחלצות לאחור. תוך כדי בצוע הפקודה, נפל טנק המ"פ לתעלה בשיפוע צד. הטנק נתקע, לא הצליח לנוע ואף חסם את הציר. מ"מ 3 שהיה בקרבת מקום קיבל פקודה מהמ"פ לסייע בחילוצו. המ"מ ניסה לחלץ ללא הצלחה את טנק המ"פ. המג"ד שהיה בקרבת מקום, ניסה אף הוא לחלץ את טנק המ"פ אך לשווא. כל זאת בזמן שהאויב ממשיך לפגוע בטנקים שהיו על הציר, בירי ללא הפסקה. טנק המ"פ שהיה תקוע על הציר, חסם אותו ולא אפשר תנועה קדימה ו/או אחורה.

המג"ד המ"פ והמ"מ היו עסוקים בחילוץ טנק המ"פ כדי לבצע חילוץ לאזור מוגן. צוות 3א' היה בשטח, כשמפקדו פצוע ומערכת החשמל והירי של הטנק שנפגע , יצאו מכלל שימוש ואף אחד לא עושה דבר להצלתו. הטען-קשר שלקח את פיקוד על הטנק הפגוע התקשה לחלצו לאחור. סמ"ר עוז צמח מפקד צוות טנק 3ב' , קיבל פקודת היחלצות לאחור, שמשמעותה נסיגה, הבחין במתרחש ולקח פיקוד על האירוע תוך גילוי יוזמה, רוח לחימה , אומץ לב מנהיגות אחריות ורעות והחליט לבצע קרב חילוץ והצלה לחילוץ ולהצלת צוות 3א' .

הציר ההררי שהיה צר מאוד, לא אפשר תנועה ומעבר של כוחות במקביל. 'צוות – עוז' – 3ב, התחיל בחילוץ לאחור, תוך שהוא מבצע קרב חילוץ והצלה לצוות 3א'. 'צוות עוז' תפס עמדה מוגנת בצלע ההר שאפשרה לטנק צוות 3א לנוע על הציר. 'צוות עוז' פתח באש לעבר האיום וחפה על החילוץ תוך שהוא משתמש בכל הנשק והתחמושת שעמדו לרשותו: פגזים, מקלעים ועשן. כל זאת תוך רתוק האויב ופגיעה במקורות הירי. סמ"ר עוז צמח ז"ל כוון את צוות 3א' לאזור המוגן, צוות 3א' חולף סמוך לצוות 3ב' בשלב זה הטנק של צוות 3א' היה בקו האש של צוות 3ב' עובדה שחייבה את צוות 3ב' להפסיק את הירי לזמן קצר, סמ"ר עוז צמח ניצל את הקרבה הפיזית של צוות 3א' והנחה אותו בע"פ מה עליו לעשות כדי להמשיך ולנוע לאזור המוגן. שלב זה לקח מספר שניות. המפקד המחליף של צוות 3א הבין את ההנחיות, והמשיך בתנועה, כשעוז ממשיך לחפות על תנועתו ולהנחות אותו לאזור המוגן, כל זאת באור יום תחת אש מאסיבית של האויב. 'צוות עוז' ביצע קרב קשה ואמיץ ברמת סיכון מאוד גבוהה לחילוץ צוות 3א שהגיע בשלום לאזור המוגן ל'מגנן'. מפקד צוות 3ב' סמ"ר עוז צמח דיווח:

'קודקוד כאן 3ב' סוגר בתנועה סוף', שמשמעותו , סיימתי את קרב החילוץ וההצלה ואני בדרך למגנן. מאז לא נשמע קולו יותר!

כוח חילוץ בפיקוד סמ"פ גולן ועוד דחפור די-9 יוצאים מה'מגנן' כדי לחלץ את המ"פ התקוע, תוך שהם חולפים סמוך לטנק של צוות 3ב' ולא מבחינים בו. מפעיל הדחפור עולה בקשר ומדווח שהוא מזהה טנק עולה באש ותחמושת מתפוצצת. כשהוא נשאל מה הוא מזהה הוא מדווח שהוא מזהה טנק בוער בצד הדרך, רק אז מחליטים לבצע בדיקת קשר עם הכוחות. צוות 3ב לא ענה.

הסמ"פ מבצע סריקה ואז ומגלה את הגרוע מכל צוות 3ב נפגע.

'צוות עוז' לא זכה לסיוע במהלך קרב החילוץ וההצלה ולא לאחריו.

'צוות עוז' נלחם בגבורה ללא חת תוך שהוא לוקח אחריות ללא קבלת פקודה, להשגת מטרה נעלה של הצלת חיים. קרב החילוץ וההצלה של 'צוות עוז' בוצע מתוך נחישות, אחווה ורעות.

מפקד הצוות סמ"ר עוז צמח ז"ל, הטען קשר סמ"ר הרן לב ז"ל, התותחן סמל ינון ניסן ז"ל והנהג סמ"ר דן ברוייר ז"ל, פעלו כצוות מקצועי מיומן וממושמע , באומץ רב ובנחישות תוך שיתוף פעולה ברמה מאוד גבוהה עם כל לוחמי הצוות בכלל ועם מפקד הצוות בפרט, וכראייה לכך הצוות לא נפגע במהלך כל קרב החילוץ וההצלה.

על אומץ ליבם, מקצועיותם ומסירותם, על עצם ההחלטה על ביצוע הקרב ועל ביצועו בפועל, על העוז, הגבורה, המסירות והדבקות במטרה הנעלה כשלקחו אחריות, על הצלת צוות 3א' למרות שקיבלו פקודה לסגת לאחור. אחריות, שמעצם לקיחתה גבתה את המחיר היקר מכל, את חייהם, והם רק בני 19 ו-20 בלבד, קיבל 'צוות עוז' צל"ש אלוף פיקוד צפון.

נכתב על ידי אלישבע וחיים צמח – הוריו של עוז זכרונו לברכה

תגובות:

סיפור של גבורה, אין ספק, מי יתן שיהיו עוד כמוהו. חבל שנלקח מאיתנו.
אני בן 18 חושב על עצמי בעוד שנתיים, ועולה בי דמעה.

היה המפקד שלי בטירונות באפריל 2005.
היה בחור מקסים ואהוב ביותר..
אם אני לא טועה הטירונות שלנו הייתה בין הראשונות אם לא הראשונה שהעביר בתור מפקד.בחור שקט ונתן תמיד הרגשה שאפשר לדבר איתו על הכל.סך הכל בחור נשמה ומקסים שאי אפשר לתאר.
גאה בו על המעשים במלחמה ומשתתף בצער ואובדן המשפחה.

Reading the description of the battle and what this tank team and Oz did to save their friends demonstrates the sort of courage we all hope to have, yet only few of us ever can muster. I salute these young men forever!!

כמה עצוב ובכל זאת מעורר אופטימיות לחשוב שיש אנשים כמו עוז (ששמו מתאים לו כל כך) ואנשי הצוות שלו, ושיש עוד אנשים כמוכם. תודה לכם בשם רבים כל כך.

אנו חיים במציאות קשה.. לעתים קשה מנשוא שהכל בה הפוך.. צוות עוז, נלחם עד חירוף נפש להצלת אחר.. זוהי, אצילות, רעות, אחווה, דבקות במטרה, וכל ערך נעלה אחר, אותו מלמדים בצבא.. אני מצטער על הכאב.. ואני בוכה עמכם

אני גאה בכם! אני גאה בעוז, בצוות 3ב שלמרות הפקודה לסגת, לא השאיר בשטח זר חיים של אחיהם… זהו ביקורי הראשון באתר ואני נפעמת מהעדנות שלכם, מההכלה שלכם. אין מילים בפי לתאר את הרגשותיי הרבים כלפיכם. ביקרתי בתמונות של עוז, בסיפור של אלישבע ובכלל באתר, אני מחזקת אתכם! יישר כוחכם! אתם הורים נפלאים יש לכם ילדים טובים. תמשיכו לחנך לאהבת הארץ, לערכים טובים. אני בטוחה שעוז משקיף מגן עדן עם נעימות עצומה! אני מחזקת אתכם המון! אל תתייאשו!!! בקרוב לא יהיו מלחמות בעמ"י, לא יהיו חללים בקרב אחינו. הקדוש ברוך הוא יקום דמם של הנופלים. אני מצדיעה לעוז צמח ז"ל ולצוות 3ב. סיפורו נותן לי מוטיבציה לשרת בקרבי ולהילחם על עמי ומולדתי!!! אני מחבקת אתכם משפחת צמח היקרה! תמשיכו בפעולות ההנצחה וההקדשה למען עוז היקר. אני בטוחה שהוא שמח על כך! באהבה עצומה, מעיין כהן, תל אביב.

עוז , אחד מגיבורי מדינת ישראל
רוח קרב מסירות לחבריו וגבורה
הצילו את חבריו לקרב טנק 3א'
החלטה נועזת ואצילית שמתבצעת
תחת אש כבדה היא זו שמבדילה
בין לוחם ולבין לוחם גיבור .
עוז היה לוחם גיבור מדינת ישראל
יהי זכרו ברוך.

עשה איתי את הקמ"ט וסייע לי בלימודי החומר העיוני כשהייתי צריך אותו.
מתגעגע!
יהי זכרו ברוך

קשה להתחיל לתאר עד כמה כואב לי גם..על עוז ז"ל וכל שאר הלוחמים ה' ייקום דמם..יש בתוכי געגוע ואהבה כ"כ גדולים כלפי אנשים שבכלל לא הכרתי אישית,שרק הספקתי להכיר במשך היומיים של יום הזכרון..
בכיתי כ"כ הרבה ואני עדיין בוכה..גם כשהבכי לא נראה ולא נשמע..
מי ייתן ותקבלו כוחות עצומים כדי לנסות ולהמשיך הלאה,כי כוחות כדי שהריקנות הנוראה תעלם(לצערי) פשוט לא קיימים..
משתתפת בצערכם ואוהבת המון.

למרות שאני לא מכיר את עוז אחרי שקראתי את מה שהיה רשום הוא הופך לדמות ערצה בישבילי למרות שחשבתי ששריון זה מאפן אבל עכשיו אני חושב שאני ילך לשריון בדיוק כמו עוז עוז צמח ז"ל מעכשיו אני מעריץ שלך

מלח הארץ,כל הכבוד יהי זכרו ברוך.

מלח הארץ,כל הכבוד יהי זכרו ברוך.

בתור לוחם שריון שהתגייס לאחרונה לחיל המפואר הזה, אני גאה בלוחמים כמו עוז שנתנו הכל למען חבריהם תחת אש. כל שנותר לנו בתור לוחמים זה לנסות ללמוד ולהטמיע בנו מידה אצילה שכזו. אשרי העם הזה שאלו הם בניו. יהי זכרו ברוך.

על סיפורים כאלה קמה המדינה, ועל סיפורים כאלה היא לא תיפול לעולם. יהי זכרם ברוך

לקחו לי את הרן. יהי זכרו ברוך ה' יקום דמו

הסיפור מרגש עד מאוד. צוות הטנק גילה את רוח צה"ל במיטבה- יוזמה , עוז ותקיפה על מנת לשתק את האויב. חבל שכך נגמר הסיפור . איך נפלו גיבורים

עם ישראל צריך להיות גאה בבנים שכאלה
תהיה נשמתו צרורה בצרור החיים

כואב ומרגש בו זמנית!, כולי דמעות..
בזכות מעשים כאלה מתקיימת המולדת!
בטוח שמקומם ליד כיסא הכבוד.
שאלוקים ייתן להם בתוך ככל חללנו מנוחת עולמים!

כל יום שנקום בבוקר צריך להגיד תודה שהיו אנשים כמוהו שהגנו עלינו.
באמת שלא נשכח
אנחנו עם המשפחה עד הסוף

אין דרך לתאר את רגשותיי לאחר הקריאה של קורות חייו של עוז, הפרטים של הקרב הנורא הזה והאזנה לשיר שנכתב על עוז. עצב, גבורה, אומץ, אהבת חינם, גבורה, דמעות וכאב אין סופי.

אין ספק שעם ישראל צריך לקחת ולשאוף מהסיפור הזה את המוטיבציה והמנטליות המדהימה שיש לעם שלנו ולהמשיך ליישם את מה שהחבר'ה הגיבורים האלה מעבירים לנו ולהשריש את זה בנו ולכל דורותינו.

בזכות החבר'ה האלה ועוד רבים אחרים(לצערנו).. יש לנו מדינה ואנחנו כאן כדי להישאר!
צוות "עוז" תרתי משמע!
יהי זכרם ברוך.

מבלי להכיר אותו, רק התענינתי לשוע את סיפור הגבורה של עוז צמח ז"ל, אפשר להבין מהסיפורים עליו כמה הוא היה אדם חזק ואיתן, נלחם עד הסוף שערך הרעות והנחישות שלו כל כך היו בולטים.
תודה עוז על זה שנלחמת למענו, שהגנת, שהקרבת את חייך למען תושבי מדינת ישראל.
בשביל אנשים כמוך שווה לקום בבוקר.
תנוח על משכבך בשלום גיבור!

כשאני קורא את הכתבה אני מתמלא גאווה, גיבורי ישראל

ראיתי את הסרטון שלו ובכיתי כל הכבוד ותודה לו

כמה פרחים נקטפו בעודם צעירים, כמה כאב..אין מילים.
יהי זכרם ברוך

עוז וצוותו גיבורים, שמעתי את השיר לראשונה ואז נכנסתי לאתר לקרוא את הסיפור המלא…היו לי דמעות בעיניים , דוגמה למופת וגבורה, יהיה זכרם ברוך !

אין מילים לתאר את הגבורה שגילה הצוות הזה. סיפור מרגש שמתאר את הערכים שהפגין הצוות ומאפיינים את צהל!
מי יתן ולא תדעו עוד צער.
עם ישראל חי!!! 🇮🇱

אלפי תודות לכם לא יספיקו, בזכותכם אני חיה
אני כל כך מעריכה אתכם ואוהבת אתכם פשוט לא מגיע לכם אתם פרחים שנקטפו בטרם עת.
אני לא מפסיקה לבכות נקרע לי הלב
המשפחות- רק נותר לי להגיד לכם תודה על שחינכתם את בניכם לאהבת הארץ ולהקרבה על אדמה זו. מאחלת לך את הטוב ביותר-שלא תדעו עוד צער לעולם!!!
לעולם לא נשכח את המלאכים הגיבורים שלנו!

דבקות במטרה ומסירות נפש יוצאת דופן ! בזכותם אנו חיים

הגעתי לסיפורו של עוז וצוותו, בזכות שיר של ניסן בר שפורסם בפייסבוק. אני נפעם מעוז רוחם של עוז צמח וצוותו, ומופתע שזכו לצל"ש ולא לעיטור גבורה או עיטור העוז על מעשיהם